www.klubfitness.eu – czyli pierwsze doświadczenia z katalogiem i SOBI2

///www.klubfitness.eu – czyli pierwsze doświadczenia z katalogiem i SOBI2

www.klubfitness.eu – czyli pierwsze doświadczenia z katalogiem i SOBI2

Ostatnio przyszedł mi do głowy pomysł może nie dość oryginalny, ale w jakiś sposób nadal niszowy. Celem było stworzenie katalogu produktów, a tymi produktami są kluby fitness i siłownie. Z założenia miał być przejrzysty, podzielony na województwa, posiadać mapkę, łatwe dodawanie i lokalizacja na mapie, ciekawa galeria.

Pierwszym pomysłem

był Virtuemart przestawiony w tryb katalogu. Dlaczego od razu nie pomyślałem o SOBI2? Miałem raz z nim kontakt i wydawał mi się mało elegancki, ociężały itp..

Jednak VM w trybie katalogu nie jest w stanie udostępnić userom dodawania produktów via FrontPage, ciężko byłoby ze wstawieniem mapy ze znacznikiem.

Plac budowy …

Kluby zostały podzielone na kategorie, które stanowią województwa. Strona frontowa to tekst, który znajdziemy w konfiguracji SOBI2 jako ‚opis komponentu‚. Została w niego wkomponowana klikalna mapa polski.

W SOBI2 miałem standardowy problem z mapami – domyślne google maps nie działało. Na szczęście na Joomla Extensions znalazłem komponent polskiej produkcji, który świetnie zastępuje standardowy komponent: http://extensions.joomla.org/extensions/extension-specific/sobi2-extensions/12675

UWAGA! Komponent nie działa poprawnie z przyjaznymi linkami,musimy się upewnić że są w konfiguracji wyłączone.

Customizacja widoku szczegółowego to istna udręka ; mimo wszystko jeśli poświęcimy trochę czasu na edycję kodu możemy zrobić coś naprawdę fajnego.

Do Sobi2 od razu trzeba dodać plugin Gallery. Pozwala on na dodanie więcej niz jednego zdjęcia przy prezentacji produktu. Kolejne ważne dodatki to:

Reviews and Ratings

Jak sama nazwa wskazuje, plugin pozwala na ocenianie wpisów i dodawanie komentarzy do wpisu. W moim przypadku jest ona niezbędna. Myślę, że niezależnie od rodzaju prezentowanego towaru, powinniśmy dać ludziom możliwość wypowiedzenia się. Buduje to pewną więź z portalem i daje większe poczucie wolności. Osoba surfująca po stronie nie jest ograniczona do „odbioru” informacji. Może je także „nadawać” – staje się dzięki temu mniej bierna a strona wydaje się być bardziej interakcyjna.

SobiSEF

Jeżeli mamy włączone przyjazne linki w konfiguracji JOOMLa, ten sprytny komponent tłumaczy także adresy w obrębie komponentu SOBI2.

Report Listing

komponent dodaje link przy każdym wpisie w widoku szczegółowym i pozwala na wysyłanie powiadomień o dowolnie napisanej przez nas treści. Przykładowo jeśli oferta jest zduplikowana lub informacje są nieaktualne, sam internauta może nas o tym poinformować.

Wszystkie wymienione komponenty można pobrać na stronie domowej autora komponentu: http://www.sigsiu.net/sobi2.html

Skomentuj wpis

komentarzy

By | 2010-11-25T11:42:49+00:00 Listopad 25th, 2010|Webdesign - html / php / js|4 komentarze

About the Author:

4 komentarze

 1. alther 14-03-2011 at 21:04

  Hej.
  Na ta chwile plugin pobierajacy koordynaty dziala poprawnie z przyjaznymi linkami.
  A czy moglbys zdradzic sposob wykonania mapki z wojewodztwami? Za jakis czas tez najprawdopodobniej bede potrzebowal czegos takiego a Twoja wyglada calkiem zgrabnie.

 2. admin 04-04-2011 at 13:46

  Czesc,
  Opisane jest to na blogu. Wyszukaj na hasło ‚sobi2’ .
  pozdrawiam

 3. fan SOBI2 21-06-2011 at 10:47

  hmmm, SOBI2 nie działa poprawnie z przyjaznymi linkami? Wystarczy zainstalować plugin SEF do SOBI2 i mamy przyjazne linki.
  Wprawdzie standardwy SOBI SEF w pewnych sytuacjach generuje problemy (duplikowanie breadcrumbs w pewnych sytuacjach) albo duplikowanie segmentów adresu URL, ale można sobie z tym poradzić podążając za instrukcją autora plugina opublikowaną na forach sigsiu.net.

  Generalnie SOBI2 z pewnością zasługuje na uwagę. Bardzo fajne rozszerzenie Joomla, które dodatkowo samemu też można rozszerzać o własne pluginy. Zdecydowanie polecam.

 4. Paweł 07-03-2012 at 23:58

  Tutaj jest coś zrobione na kształg bazy urody na komponencie SOBI 2 http://przewodnikurody.pl Imponujące. Dużo pracy.

Leave A Comment