Udostępnianie folderu w sieci LAN na hasło

Proste udostępnianie:

[ad#ad-1]

Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Użytkownicy i grupy lokalne -> Użytkownicy – > prawym przyciskiem myszy na Gość -> ustawianie hasła i wpisujemy hasło. Teraz jak ktoś przez sieć będzie chciał się dostać na nasz komputer, będzie musiał wpisać użytkownika Gość i ustawione przez nas hasło. Wadą tej metody jest tylko jedno hasło, tak więc po jego wpisaniu dana osoba będzie miała dostęp do wszystkich udostępnionych przez nas zasobów.

 Trudniejsze, ale lepsze:

1/ Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Użytkownicy i grupy lokalne -> Użytkownicy, z menu Akcja -> Nowy użytkownik. Tworzymy tylu użytkowników, ilu będzie korzystać z naszych katalogów na hasło, wypełniamy wszystkie potrzebne nam pola (najważniejsze są Nazwa użytkownika oraz Hasło i Potwierdź hasło) i odznaczamy opcję Użytkownik musi zmienić hasło przy następnym logowaniu. Każdego użytkownika robimy członkiem grupy Goście (można też stworzyć dowolną grupę).

2/ Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zasady zabezpieczeń lokalnych -> Zasady lokalne -> Opcje zabezpieczeń -> Dostęp sieciowy: udostępnianie i model zabezpieczeń dla kont lokalnych ustawiamy na Klasyczny – uwierzytelnianie użytkownikó lokalnych, jako samych siebie.

3/ j.w., tylko że Zasady lokalne -> Przypisywanie praw użytkownika:

a/odmowa logowania lokalnego – dodajemy tutaj wszystkich stworzonych wcześniej użytkowników (nie można dodać grupy, bo nie działa, należy wszystkich wymienić),

b/Logowanie w trybie wsadowym – dodajemy tutaj naszą grupę (Goście).

4/i teraz każda osoba chcąca wejść na nasz komputer musi podać swojego

użytkownika oraz ustawione przez nas hasło. No i najważniejsze: klikamy prawym na wybrany katalog -> Właściwości -> Udostępnianie, wpisujemy to co chcemy, -> Uprawnienia i tutaj ustawiamy dostęp tylko dla tego użytkownika(ów), który ma mieć dostęp do danego katalogu. I jeszcze jedna uwaga, jeżeli katalog znajduje się na partycji NTFS, to

tutaj ustawiamy pełny dostęp dla grupy Goście, a szczegółami można się pobawić już w Zabezpieczeniach danego folderu.

BTW użytkownik chcący wejść do katalogu, który udostępniliśmy powinien się zalogować do sieci przy uruchamianiu systemu (Microsoft Network) na haslo jakie mu ustawiliśmy u siebie przy zakladaniu jego konta.

Facebook - komentarze