Porady przy pozycjonowaniu SEO

1. Zawartość strony a SEO

Wielu ludzi tworząc strony na siłę wychodzi z bardzo prostego założenia : „jeśli z jednej podstrony serwisu zarobię 1$ to tworząc dwieście takich stron nie muszę już pracować ..”.

Czy aby na pewno ? Wraz z rozwojem tego specyficznego rynku zmieniają się standardy. Teraz nie jest tak naprawdę ważna ilość, lecz jakość. Dzięki wielu nowym, stale ulepszanym programom stworzenie strony staje się bardzo łatwe i sprowadza się do wklepania tekstu i dorzucenia kilku obrazów.. Voila! Mamy swoją stronę internetową. Jednak niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że to nie wystarcza.

Reasumując, dobór właściwego tematu to ok 80 % sukcesu, bo teraz jeśli będzie on naprawdę dobry – strona wypozycjonuje się sama. Jeśli potrafisz znaleźć choćby jeden powód dla którego ten sam użytkownik odwiedzi twoją stronę kilka razy w tygodniu – to już 95% sukcesu. Dlaczego ? O tym w dalszych częściach kursu.

2. Tworzenie stron od kuchni, aby zasmakowały każdej wyszukiwarce

SŁOWA KLUCZOWE

Słowa kluczowe to frazy specyficzne dla danej strony i zagadnienia, dzięki którym możemy ją wyszukać. Są to słowa, które przeciętny Janek wpisuje w wyszukiwarce, gdy czegoś szuka. Dlatego musimy postawić się w jego sytuacji i znaleźć takie słowa bądź zwroty, które większość ludzi wpisuje szukając danej strony. Frazy powinny mieć od 2 do 5-ciu słów.

Jak wybrać najlepsze słowa kluczowe ?

. Kieruj się tym, co mogą wpisać użytkownicy w wyszukiwarce

. Temat strony jest dobrym słowem kluczowym

. Problemy, które rozwiązuje dany produkt lub serwis www są równie ważne

. Nie używaj zbyt wielu słów kluczowych – może to zaszkodzić twojej pozycji w rankingu

NAGŁÓWEK STRONY  (HEAD)

TITLE

Jest to jeden z najważniejszych elementów nagłówka pod względem pozycjonowania. Powinien być on stosunkowo krótki i treściwy. Warto jest zawrzeć w nim słowa kluczowe. Długość nie powinna przekraczać 80 znaków.

META-TAGI

Są to pewne linie znajdujące się w nagłówku strony, które mogą powiedzieć nam nieco więcej o stronie. Wyglądają mniej więcej tak :

<META NAME=”Description” CONTENT=”e-book o pozycjonowaniu”>

<META NAME=”Keywords” CONTENT=”seo, pozycjonowanie,..”>   //słowa kluczowe

<META NAME=”Author” CONTENT=”Topseo.pl”>                  //autor strony

<META HTTP-EQUIV=”Content-Language” CONTENT=”pl”>         //język

<META NAME=”ROBOTS” CONTENT=”index, follow”>

META NAME=”Description”

W tym miejscu powinien znaleźć krótki opis strony. Powinien być zwięzły i łatwy do odczytania przez każdego użytkownika, ponieważ wyświetlany jest w wynikach wyszukiwania.

META-ROBOTS

Znacznik ten kieruje roboty internetowe w jaki sposób mają indeksować stronę, które linki odwiedzać, a które nie. Najczęściej stosuje się parametry index i follow ,lecz możemy się także spotkać z :

  • NOINDEX – zapobiega indeksowaniu strony przez roboty
  • INDEX – pozwala robotom indeksować dokument HTML
  • NOFOLLOW – zabrania robotom indeksowania stron, do których linki znajdują się na stronie
  • FOLLOW – pozwala robotom indeksować wszystkie strony, do których dotrze poprzez linki na odwiedzanej stronie
  • NOIMAGEINDEX – zapobiega indeksowaniu grafiki na stronie HTML – tekst może być indeksowany.

SEKCJA BODY (WŁAŚCIWA TREŚĆ STRONY)

NAGŁÓWKI H1 … H6

Nagłówki te coraz częściej mają znaczenie przy pozycjonowaniu strony. Warto jest umieszczać w nich sensowne słowa kluczowe, co może podnieść naszą pozycję w wyszukiwarce. Wygląd tych nagłówków możemy dowolnie zmieniać stosująć arkusz stylów CSS.

POGRUBIENIE  <B>

Czasami warto jest ważne słowa wyróżnić owym znacznikiem, wyszukiwarki także biorą pod uwagę te słowa i mogą pomóc nam w podniesieniu rankingu.

LINKI WEWNĘTRZNE

Czyli odnośniki na twojej stronie do innych podstron tylko twojego serwisu. Tworzenie takich linków poprawnie może podnieść ranking twojej strony.

Generalnie gdy nie możemy wpisać w nazwie linku jakiegoś ważnego słowa (które może być brane pod uwagę przy ustalaniu rankingu) warto jest dodać opis do linku. Czyli jeśli chcemy stworzyć link z napisem „Kliknij tutaj”, który przenosi nas do strony o 'Mechanice precyzyjnej’ warto jest zrobić tak :

<a href=”mp.html” title=„mechanika precyzyjna”> kliknij tutaj </a>

Owy tekst powinien jak najlepiej opisywać stronę , do której odnosi się link. Ogólnie zaleca się używać tekstu jako linków, jeśli jednak nie mamy innej możliwości i chcemy używać obrazka jako odnośnika, warto użyć słowa alt.

<img src=”../mechpre.jpg” alt=„mechanika precyzyjna”>

Linki z obrazków nie są tak bardzo brane pod uwagę jak tekstowe. Czemu? Bo łatwo można w nich ukryć spam pisząc np.

< … alt=„mechanika precyzyjna viagra sex mp3 tapety” >

LINKI ZEWNĘTRZNE

Linki zewnętrzne to bardzo ważny czynnik decydujący o pozycji strony w wyszukiwarce. Wartościowe linki z dobrych stron mogą naprawdę czynić cuda. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Przede wszystkim dlatego, że twoja strona musi być naprawdę dobra i wartościowa, aby znalazła się na innej popularnej stronie. Takimi stronami mogą być popularne katalogi np. WP, ONET i inne. Warto jest także wymieniać się linkami z innymi stronami. Taka współpraca może przynieść korzyści dla obydwu ze stron.

KATALOGI STRON

Dodanie stron do popularnych i wartościowych katalogów może być z dużą korzyścią dla nas. Do najważniejszych należą :

  • Katalog DMOZ
  • Katalog WP
  • Katalog ONET
  • Katalog WebwWeb

WYMIANA LINKAMI

Wymiana linkami to również bardzo dobry sposób na pozycjonowanie strony, należy jednak pamiętać, że im większa wartość PageRank strony z którą się wymieniamy, tym większa wartość linków jakie pozyskujemy. Na ogół zaleca się wymianę ze stronami ze zbliżoną wartością PR lub większą. Wymiana powinna odbywać się również ze stronami powiązanymi tematycznie z zagadnieniem naszego serwisu.

ZAKUP LINKÓW

Jeśli dysponujemy odpowiednim zapleczem finansowym, możemy pokusić się o zakup linków. Cena zależna jest na ogół od popularności danego serwisu i wartości PageRank. Domyślnie wybierajmy te o najwyższym PR. Nie zaleca się kupowania linków dla stron świeżych, niedawno powstałych.

SITEMAP

Czyli taka swoista mapa strony, rozłożenie podstron i linkowanie pomiędzy nimi. Sitemapa obrazuje cały układ strony w jednym pliku. Przydatne zarówno użytkownikom jak i robotom wyszukiwarek.

NAWIGACJA

Swoim odbiorcom musisz odpowiedzieć na 3 ważne pytania :

. Na jakiej stronie się znajdują

. W jakiej kategorii/ dziale są aktualnie

. Które części strony już odwiedzili

Warto w tym celu umieszczać nagłówki i stopki na stronach, co zwiększa czytelność strony i poczucie wygody, komfortu odwiedzającego. Dobra nawigacja jest pomocna także dla wyszukiwarek, dzięki czemu mogą lepiej zrozumieć strukturę twojej strony. Warto także jako odnośniki w menu umieszczać sensowne słowa kluczowe.

Facebook - komentarze