Połączenie z piecem Vaillant EcoTec poprzez Raspberry Pi 2, ebusd i adapter ebus 1.6

///Połączenie z piecem Vaillant EcoTec poprzez Raspberry Pi 2, ebusd i adapter ebus 1.6

Połączenie z piecem Vaillant EcoTec poprzez Raspberry Pi 2, ebusd i adapter ebus 1.6

2020-12-04T15:32:44+01:00 4 grudnia, 2020|Categories: Automatyka Domowa, Home Assistant|Tags: , , , , , |

W niniejszym znajdziesz informacje jak połączyć się z kotłem Vaillant przy użyciu RaspberryPi + ebusd Adapter (w wersji 1.6).

Budując swoje rozwiązanie posiłkowałem się na bardzo dobrym wpisie blogowym stąd : https://blog-techniczny.pl/2017/10/06/laczenia-kotla-vaillant-z-raspberry-pi-przez-ebus/ aczkolwiek i tak napotkałem wiele problemów, których być może Tobie uda się uniknąć dzięki temu wpisowi.

Zacznę od skompletowania części. I tutaj uwaga pierwsza :

Można to zrobić na kilka sposobów.

Mój pierwszy pomysł to użycie adaptera z OLX + wemos d1 mini z odpowiednim firmware. Co ważne – adapter jest w wersji 1.6. 

Niestety – co okazało się w trakcie moich prób – nie da się go spiąć z Wemos d1 mini i oprogramowaniem https://github.com/john30/ebusd-esp .

Moja teza: firmware nie działa z płytką adaptera w wersji 1.6 (to ta z pokrętłem regulacyjnym, którą posiadam).

 

Prawdopodobnie firmware jest przeznaczony do adaptera w wersji 2. Niestety znalazłem tylko może jedną aukcję tego adaptera, gdzie był dość drogi (poza tym ja już miałem ten w poprzedniej wersji). Tutaj informacje jak zbudować ebus adapter w wersji 2: https://ebus.github.io/adapter/index.en.html

Niestety większość stron jest w języku niemieckim.

 

Opiszę zatem poniżej jak połączyłem swój kocioł przy użyciu raspberry.

Co będzie potrzebne?

  • Kabel dwużyłowy dowolny do podłączenia linii eBus z pieca do adaptera
  • Adapter 1.6 z OLX lub innej platformy
  • RaspberryPi (ja mam model 2)
  • Konwerter USB TTL (raczej dowolny, użyłem pierwszego lepszego który miałem)
  • Konwerter poziomów logicznych 3.3 – 5v. To taka mała płytka z rezystorami, do kupienia na aukcji już od 2 zł.

I tutaj od razu uwaga. Wykonałem połączenie zgodnie z opisem na blogu „techniczny” do którego wrzuciłem linka na początku wpisu, jednak w moim przypadku ono nie działało.

Albo działało połowicznie – dostałem informację o złapaniu sygnału, wykrył mi nawet model kotła itd.. Pierwsze wrażenie było całkiem dobre, jednak w praktyce nic nie działało. Nie można było odczytać żadnej wartości.

Przy użyciu adaptera USB TTL nie zanotowałem problemów, wszystko zadziałało od razu i znacznie szybciej. Być może coś z moim serialportem w Rpi2 jest nie tak.

Otwieramy kocioł i podłączamy kabel do złącz eBus

Opis dotyczy kotła Vaillant EcoTec Pro.

Odłączamy piec z prądu

Na dole jest śrubka – odkręcamy ją. Potem są takie 2 zatrzaski metalowe – wciskamy je palcami do góry i odciągamy białą obudowę frontową.

Ten front można zdjąć łatwo całkowicie unosząc go do góry i lekko szarpiąc.

 

Naszym oczom ukaże się piec, ale elektronika powinna być zakryta kolejną pokrywą. Odczepiamy ją, jest na 4 zatrzaskach. Odginamy je w przeciwną stronę i podnosimy.

Naszym oczom powinna ukazać się elektronika kotła.

 

Teraz znajdujemy złącze ebus (czasem opsisane jako BUS) i dopinamy się do niego. Jeśli masz moduł VR61 lub regulator, będą tam już wpięte 2 kable. Dołączamy swój kabel jako kolejny.

 

Moje nowe kable które idą do adaptera mają kolor czarny.

Przerzuciłem je przez przepusty obok kabli, które już tutaj szły. Czarnym dwużyłowym kablem wyszedłem na dole po lewej stronie pieca.

 

 

Podłączenie adaptera

Kabel wychodzący z pieca podłączamy do adaptera eBus, polaryzacja dowolna.

 

Piny adaptera podłączamy do konwertera sygnałów 5V <–> 3.3V jako że konwerter USB przyjmuje napięcia 3.3V (tutaj nie mam 100% pewności, być moze uda się bez konwertera, ja nie próbowałem). Podłączamy również komunikację szeregową na zasadzie TX do TX, RX do RX poprzez konwerter poziomów logicznych.
W niektórych rozwiązaniach należy podłączyć TX z jednej do RX z drugiej (co wydaje mi się bardziej logiczne). Tutaj jednak zawsze TX do TX, RX do RX.

 

 

 

Co istotne – napięcie 5V z konwertera musimy rozgałęzić na dwa. Jeden pin wejdzie nam wtedy do konwertera stanów logicznych oznaczony jako HV, drugi pójdzie do adaptera eBus.

Adapter eBus 1.6 wymaga zasilania 5V.

Tutaj profesjonalny schemat jak podłączałem komponenty:

Jeśli wszystko jest dobrze podłączone, uruchom piec.

Podłącz również adapter TTL USB do raspberry i uruchom je.

Dostrajanie rezystancji na rezystorze wieloobrotowym