Najważniejsze komponenty i dodatki do Joomla 1.5, 1.6

[ad#ad-1]

Tworząc już troszkę czasu sajty w Joomli zauważyłem, że zawsze po instalacji konieczne jest zainstalowanie kilku ważnych modułów/komponentów, dzięki którym strona jest bardziej funkcjonalna.

Niektóre przerabiam według własnych potrzeb. Oto owe dodatki:

UWAGA! Najlepsze komponenty i dodatki dla Joomla 2.5 dostępne tutaj!

BOT Mosmodule

 

Bardzo przydatny bot, dzięki któremu możemy umieścić moduł w artykule. Czasami zdarza się, że brakuje nam już miejsca w menusach lub chcemy umieścić jakiś mały moduł w artykule np. zapisz się do newslettera. Z pomocą przychodzi bot_mosmodule, dzięki któremu możemy w prosty sposób pokazać moduł w artykule. Wystarczy, że wpiszemy {mosmodule module=#NAZWA_MODUŁU} czyli np. {mosmodule module=Login}.

Moduł w treści artykułu

Obecnie istnieje już działający plugin pozwalający na załadowanie dowolnego modułu w treści (np. slidera z animacją, mapy google). Wystarczy, że wpiszesz w treści artykułu {loadposition POZYCJAMODUŁU}   czyli np. {loadposition user3}

SLIDER ARTYKUŁÓW (efektowna prezentacja newsów)

źródło: www.gavick.com

Tworząc stronę warto jest posiadać jeden obszar, który odcina się od reszty i w efektowny sposób pokazuje artykuły z danej kategorii. Z pomocą przychodzi nam Gavick News Show PRO Gk4. Moduł pracuje w kilku trybach wyświetlania (pasek przewijany, płynne przejścia,..) i potrafi zbierać dane nawet z komponentu K2 czy Virtuemart.

 

Pobierz news show pro gk4

[ad#ad-1]

DJ IMAGE SLIDER

Jak dla mnie najbardziej kompatybilny, efektowny i wygodny w użyciu slider zdjęć dla Joomla. Jest to rodzima produkcja design-joomla.eu. Wystarczy, że pobierzemy sam moduł – wtedy może zaczytywać dowolne zdjęcia z zadanego folderu (wygodne dla użytkowników). Drugi tryb polega na instalacji komponentu, dzięki któremu mamy pełną kontrolę nad slajdami, możemy tworzyć ich kategorie. Moduł wygodnie wstawiamy do treści poleceniem {loadposition POZYCJAMODULU}

Pobierz DJ Image Slider

 

JCE , czyli Joomla Content Editor

Standardowy edytor wizualny do edycji artykułów dostarczany w paczce z joomlą 1.0.x czy 1.5.x jest biedny, nie możemy zmieniać kolorów czcionek ani ich rozmiarów ; dodawanie i edycja obrazów jest toporna. Z pomocą przychodzi JCE, który jest najlepszym edytorem wizualnym z jakim miałem do czynienia. Polecam!

com_jce_156 , plg_jce_152

Slimbox plugin – efektowna grafika

Slimbox plugin pozwala nam otwierać zdjęcia z efektem lightbox (tło jest przyciemniane a obrazek płynnie ukazuje się na ekranie). Slimbox różni się od lightboxa tym, że jest bardziej zoptymalizowany.

Jak go używać? Wystarczy dodać nowy link do obrazka i we właściwościach linka ustawić atrybut 'page relationship’ (w linku html oznaczane jako „rel” ). Plugin dodaje do linku wpis HTML wyglądający np. tak : <a href=”obrazki/obr.jpg” rel=”lightbox” > (..)

plg_slimbox

Pakiet językowy PL dla strony i zaplecza

Na ogól pobierając najnowszą Joomlę, stajesz przed faktem, że jest ona w jęz. angielskim.

Oto spolszczenie, które instalujemy przez instalator dodatków Joomli.

pakiet języka polskiego do J 1.5

JOOMLA PACK (Akeeba backup)

kopia bezpieczeństwa Twojej strony

Świetny komponent, który pakuje CAŁĄ Twoją stronę do archiwum ZIP (łącznie z bazą mysql). Ale co w nim jest najpiękniejsze?

To, że po rozpakowaniu w docelowej lokalizacji uruchamia nam się instalator! Musimy tylko znać dane dostępu do nowej bazy mysql i voila! Skrypt instalacyjny zrobi wszystko za nas.

W tej chwili joomla pack posiada nazwę Akeeba Backup, który jednak jest nieco bardziej zagmatwany w obsłudze, dlatego zamieszczam wersję najnowszą, która nosiła jeszcze nazwę JoomlaPack:

com_joomlapack-2.3.3-core

A co jeśli chcielibyśmy zrobić Katalog Firm, Katalog produktów, Katalog samochodowy?

Sobi 2

Z pomocą przychodzi nam świetny komponent Sobi do prezentowania danych w formie katalogu firm , spisu produktów.

Komponent posiada wiele dodatkowych wtyczek jak: dodatkowa galeria, komentowanie i opiniowanie wpisu, zgłaszanie błędu, dodawanie mapki do wpisu.

Jedynym konkurentem dla Sobi2 jeśli chodzi o budowę ciekawego katalogu może być VirtueMart (przełączamy go w opcjach w tryb katalogu), aczkolwiek wymaga większej ilości modyfikacji, gdyż z założenia jest to jednak sklep internetowy.

Pobierz Sobi2

VirtueMart

potężny komponent sklepu będący dodatkiem do Joomla

Virutemart to coraz popularniejsze oprogramowanie e-commerce. Świadzcą o tym chociażby wpisy na forach, modyfikacje i duże zainteresowanie. Sam przygotowałem kilka rozwiązań do Virtuemart, które znajdziesz w dziale „Joomla ,Virtuemart” – zapraszam do lektury.

Kilka ciekawszych funkcji:

  • definiowanie poziomów klientów (gold level, regular)
  • kupony, bony rabatowe
  • wiele obrazków do jednego produktu
  • obrazy otwierane z efektem LightBox
  • szeroka gama opcji konfiguracyjnych
  • (coraz więcej serwisów płatności online udostępnia moduły płatności dla tego komponentu)

Tymczasem najnowsza wersja virtuemart:

PL_VirtueMart_COMPLETE_1_1_4-j15_unzip1st

Uwaga! Rozpakuj archiwum zanim zaczniesz cokolwiek instalować! Dopiero tam znajdziesz instalator komponentu do joomla, pośród kilkunastu dodatkowych modułów.

………………………………………………………………………………………………………

Jeżeli ktoś bardzo chce, oto lista dodatków z których korzystałem lub korzystam do dziś. Niestety nie są posegregowane – niektóre pasują do J 1.0.x , większość zaś do J 1.5. Oto lista plików w paczce:

kliknij na poniższy obrazek aby powiększyć

Paczka do pobrania zawierająca powyższe komponenty: paczka vsx.pl

Aby ją pobrać kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz ZAPISZ JAKO …

Facebook - komentarze